РЕКЛАМА
Популярне
Інформація

- Курси валют
- Веб-камери
- Погода в Україні
- Корисні посилання
- Українське ТБ онлайн
- Українське радіо онлайн
- Штормові попередження

Модерн в Україні

Україна » Культура »
Модерн в УкраїніІсторія розвитку танцю Модерн як напрямку в сучасному танцювальному мистецтві почалася на прикінці 19 століття з імен теоретиків Жан Эміль Далькроза та Франсуа Дельсарта, що не мали у своїй діяльності відношення до хореографії й танцю в принципі. Перший на певному етапі займався вивченням зв'язку руху, ритму та подиху, другий - зв'язком між жестом і емоціями. Для більш-менш освіченої публіки набагато більш відомі імена танцівниці Айседори Дункан, почасти завдяки тому, що вона була однією з улюблених жінок Сергія Єсеніна, але крім своїх босоногих танців й імпровізацій під будь-яку музику, що була у наявності, у тому числі під «Інтернаціонал», ні чим особливо не примітна. Набагато більш відомі імена засновників танцю модерн - Марти Грем (Martha Graham), Хосе Лімона (Jose Limon), Лестера Хортона (Lester Horton), як людей, що виявили незгладимий, можливо ще не до кінця усвідомлений, відбиток на всій наступній історії хореографії до нашого дня. Кожний з них створив свою систему (техніку) модерн танця.

Танець модерн на сучасній українській сценіЗ початку 20 століття танець модерн почав крокувати планетою паралельно із класичним балетом, який був і, треба зауважити, залишається з невеликою перевагою, фаворитом у симпатіях глядацької аудиторії. Естетика класичного балету проста та зрозуміла, музика зведена у фетиш, танцівниці й танцюристи – бездоганні. Якщо ж говорити про Модерн танець в його традиційнім розумінні, то отут саме все навпаки: незрозуміла естетика (костюм, сценографія, сюжет, ідея), маловідома глядачам музика, майже завжди з відсутністю власної драматургії, і найчастіше танцюристи, що виглядають так, начебто вийшли на сцену прямо з вулиці. І, проте, як і все нове й незрозуміле в 20 столітті, танець модерн активно розвивався силами не тільки ентузіастів, якими були піонери модерну, але і професіоналами, багато з яких вийшли зі шкіл вище згаданих хореографів.

Шлях модерн танцю в Радянський Союз був довгий і тернистий. Першою трупою модерн танцю, що відвідала Радянський Союз, була АAADT (Alvin Ailey American Dance Theatre - Театр танцю Елвіна Ейлі), під керівництвом вихованця Марти Грем. Можливо саме завдяки тому, що трупа складалася тільки із чорношкірих танцівників, радянський уряд із солідарності у боротьбі за рівноправність темношкірого населення планети вирішило показати своїм громадянам американське сучасне мистецтво в особі, без перебільшення, іменитої трупи.

У Радянському Союзі танець модерн як окремий напрямок, що зародився на початку століття на противагу естетиці класичного балету, не розвивався. Викладачів не існувало в принципі, та й без потреби – навіщо, займатися тим, що не підтримується на рівні держави. Колишнє у великій пошані мистецтво класичного балету стояло в одному ряді з ідеологією та було її частиною («навіть в галузі балету - поперед планети всієї…»), крім того, відомі на весь світ радянські ансамблі народно-сценічного танцю (Ансамбль п\к Ігоря Мойсеєва, Ансамбль ім. Вірського та молдавський «ЖОК») заповнювали собою всі необхідні ніші в урядових й інших ідеологічних концертах.

Зацікавленість модерн танцем в Україні й більшою мірою до контемпорарі (Contemporary Dance), який є більш вільним стилем у порівнянні з канонізованими техніками модерну, почав проявлятися близько 10 років тому. Українські хореографи, нарешті, одержали можливість виїжджати за кордон у близьке і далеке зарубіжжя, брати участь у майстер-класах відомих європейських і американських викладачів та доносити отриману інформацію до своїх учнів.

Фрагмент модерн-спектаклюОднієї з перших шкіл сучасної хореографії на Україні стала Дніпропетровська Школа Сучасної Хореографії «Інші танці», що плідно працює з 1996 року. У школі навчають різним жанрам сучасної хореографії: модерн танець, контемпорарі, імпровізація. Ця ж школа є ініціатором і одним з організаторів фестивалю «Вільний танець», який проходить у Дніпропетровську з 2002 року й незмінно привертає увагу публіки постановками відомих європейських хореографів сучасного танцю. У Києві підготовкою танцюристів сучасної хореографії займається Хореографічний Коледж «Кияночка», який навчає дітей з 4 – літнього віку. Кафедри сучасної хореографії на сьогоднішній день працюють майже у всіх творчих Вузах України. Існує також велика кількість приватних шкіл танцю, у яких представлені такі стилі як модерн-джаз і контемпорарі. Однак необхідно відзначити, що, як правило, рівень викладання в цих школах дуже низький, у багатьох з них викладачі не мають ніякого хореографічної освіти та досвіду. Першим фестивалем, який показав що таке танець контемпорарі (Contemporary Dance) українському глядачу був фестиваль «Танець 21 століття», що проходив у Києві на сцені Національної Опери з 1998 року. Незважаючи на те, що фестиваль мав великий успіх і, крім фестивальної, мав також конкурсну й освітню програми, він проіснував усього кілька років. У програмі майстер-класів цього фестивалю брала участь велика кількість українських танцюристів і хореографів, деякі з яких на сьогоднішній день мають уже свої власні танцювальні компанії. Перший конкурс молодих хореографів у жанрі сучасної хореографії «Погляд у майбутнє» пройшов у Києві в 2007 році й став справжньою подією в житті хореографів України. На конкурсі були показані кращі роботи хореографів країни, що пройшли попередній відбірковий тур.

Крім того хореографи мають можливість показувати свої нові роботи в жанрі сучасної хореографії в рамках конкурсу ім. Сержа Лифаря, що щорічно проходить у Києві.

Першим репертуарним театром сучасного танцю в Україні став київський театр «Київ Модерн Балет», керівником якого є молдавський хореограф Раду Поклітару. Театр був створений в 2007 році за підтримки Фонду Володимира Філіппова. На сьогоднішній день у репертуарі театру кілька одноактних балетів, які з успіхом йдуть в Україні. Спектакль театру «Кармен.ТВ» в 2008 році став лауреатом театральної премії «Київська пектораль».

На сценах київських театрів часто йдуть постановки незалежного театру танцю «Джаз-балет Black O!Range», заснованого в 2008 р. хореографом Антоном Овчиниковим. Спектаклі творчого колективу, що працює в техніці джаз-модерн і контемпорарі, характеризує висока емоційність і технічна виразність. Трупа театру є постійним учасником престижних міжнародних фестивалів, регулярно організовує майстер-класи сучасного танцю вітчизняних і закордонних хореографів.

Існують також і інші театри сучасної хореографії, які, на жаль, не мають постійного репертуару, але, які періодично представляють свої роботи українському глядачеві.

Український модернУ цей час в Україні спостерігається сплеск інтересу до напрямків джаз-модерн і контемпорарі у зв'язку з більшою кількістю телевізійних танцювальних проектів, які пропагують сучасний танець у його різних формах. Навіть люди, які ніколи не займалися хореографією, почали захоплюватися єю. Напевно, одним з наслідків цього процесу й стала поява великої кількості шкіл танцю, що надають послуги дуже низького рівня (некомфортні зали, непідготовлені викладачі, відсутність матеріальної бази) у погоні за грішми на хвилі зрослого споживчого попиту. Якщо порівнювати розвиток цього напрямку танцю в Україні й у Росії, то можна сміливо сказати, що наша країна відстає, мінімум, років на п'ять. Уже кілька років у Москві працює «Агентство російських театрів танцю», яке збирає інформацію про існуючі у Росії театри танцю, фестивалі, нові проекти і організовує їхню кооперацію й просування. Існує близько десятка щорічних фестивалів сучасного танцю, кожний з яких має своє обличчя. На театральних підмостках не тільки Москви, але й інших міст Росії постійно йдуть танцювальні спектаклі, які вже завоювали свого глядача. У Росії також існує кілька професійних танцювальних театрів сучасної хореографії, які підтримуються державою, і стали рідкими гостями своєї країни, адже більшу частину свого часу вони проводять на гастролях у Європі та США, де вже стали беззмінними учасниками багатьох міжнародних фестивалів. Ці колективи мають постійні трупи, приміщення та можливості професійного зростання. В Україні ж розвиток сучасних видів танцю відбувається в основному завдяки старанням ентузіастів. Незважаючи на це, якість українського виконання постійно зростає й залишається тільки сподіватися, що й наш, український, глядач виявить не менший інтерес до постановок сучасних танцювальних театрів. Адже тоді й танцюристи відчують, що їх творчість по-справжньому затребувана.
Поделиться на facebook Отправить в twitter Отправить в twitter Поделиться на Linkedin
Антон Овчиников
18.06.2009

Коментарі:

25-01-11 | Олена

А ще в місті Рівне існує Школа сучасної хореографії в ПДМ, якій виповнилось 17!!!!(зауважте) років, при ній існує ансамбль сучасного танцю "Лайт" та єдина в західній Україні професійна трупа "Light Dance Company". Саме ця школа дала "Київ Модерн Балету" одного з солістів, працює на матеріалі ,отриманому з перших рук світових хореографів, має в начальному плані перелік дисциплін, які охоплюють різноманітні танцювальні техніки, є самодостатньою творчою одиницею з професійним педагогічно-коцертмейстерським складом. "LDC" має репертуар, який постійно оновлюється, концертує і гастролює.Керівником Школи і художнім керівником "LDC", а також балетмейстером є Сторожук Наталія.

Додати свій коментар: