РЕКЛАМА
Популярне
Інформація

- Курси валют
- Веб-камери
- Погода в Україні
- Корисні посилання
- Українське ТБ онлайн
- Українське радіо онлайн
- Штормові попередження

Архітектура України

Україна » Культура »
Архітектура УкраїниЗодчество - яскравий показник художньої сили народу. Як говорять, країна - будинок народу, а архітектура - деталь будинку. В архітектурі українського народу знайшли своє відображення неповторні, специфічні народні, національні риси й особливості.

З давніх часів на сучасній території України жили різні племена та народи. Відтоді до наших днів дійшли архітектурні пам'ятки, як свідки давньої давнини. На узбережжі Чорного моря стародавні греки заснували протягом VIII-V сторіч до нашої ери Тиру, Ольвію, Херсонес, Пантикапей та інші стародавні міста. У Херсоні та Керчі є залишки візантійської та генуезької архітектури, печерних міст.

Українська архітектура та скульптура формується в IX-X ст., у той час, коли виникла централізована держава - Київська Русь. Спочатку всі споруди - укріплення, палаци, церкви - будувалися з дерева. Основною структурою будівлі був зруб, зведений з горизонтально покладених колод із шатровим верхом.

Разом із прийняттям християнства в Київській Русі з'явилися будівлі візантійського стилю. Найкращий приклад - це Софійський собор у Києві (XI ст.), що зберігся до нашого часу. Але пропорції та структура храмів Київської Русі самобутні й не мають прямої аналогії з Візантією. Їхні бані витягнуті догори, на оштукатурених стінах - художній розпис, фрески та мозаїки специфічної колірної гами. Перші кам'яні собори на той час уже мали риси українського бароко, що виник пізніше завдяки характерній кам'яній кладці стовпів, арок, ніш, колон. Тоді собори були місцем, де приймали послів, зберігалися та переписувалися книги, велися літописи.

Після татаро-монгольської навали в XII-XV ст. будуються переважно фортеці з вежами, укріплені монастирі, замки (Кам'янець-Подільський, Львів, Луцьк, Кремінець, Білгород-Дністровський). Їхні стіни високі та неприступні, але на деяких можна побачити декоративний орнамент у вигляді української плахти або вишиванки, що виложений із червоної цегли (Хотинський замок Чернівецької області зі стінами 30-35 м висотою, який чудово зберігся до сьогоднішнього дня). Монастирі-фортеці XV сторіччя схожі на замки. Головний собор монастиря стоїть або посередині двору, або в системі оборонних стін. Образ храму, пристосованого до оборони, втілює непохитну волю народу в боротьбі за національне самозбереження.

Мистецтво й архітектура бароко, які були вершиною художніх досягнень у західній і східній Європі, отримали високу оцінку в Україні XVII сторіччя й, з'єднавшись тут з місцевим мистецтвом, особливо кам'яною кладкою, створили новий неповторний стиль українського бароко. З кінця XVIII ст. в Україну приходить класицизм, характерною рисою якого було значне зменшення церковного будівництва, перевага віддавалася палацам і цивільним будовам. Тоді будується чудовий Маріїнський палац по проекту архітектора Растрелі. Класицизм називають стилем міст у цілому. Площі стають єдиними архітектурними ансамблями зі строгою симетрією, декор практично відсутній, багато масивних колон.

У другій половині XIX ст. в Україні виникли нові типи будівель - прибуткові багатоповерхові будинки, вокзали, банки, заводи, зникають сади й садиби, використовуються нові матеріали (залізобетон), техніка, будинки оформляються під Ренесанс, готику, романський стиль.

В 1930 - 40 рр. архітектурна спадщина України зазнає більших втрат під час так званої " соціалістичної перебудови міст" і Другої світової війни.

Нині пам'ятки архітектури дбайливо зберігаються й реконструюються.
Поделиться на facebook Отправить в twitter Отправить в twitter Поделиться на Linkedin
Дмитро Черненко
16.06.2009

Коментарі:

Додати свій коментар: