РЕКЛАМА
Популярне
Інформація

- Курси валют
- Веб-камери
- Погода в Україні
- Корисні посилання
- Українське ТБ онлайн
- Українське радіо онлайн
- Штормові попередження

Замок, м. Збараж

Україна » Пам´ятки України »
ТернопільськаВійськові й оборонніXVI-XVIII
Карта Замок, м. Збараж
Збаразький замок знаходиться недалеко від центру міста на так званій Замковій горі. Ця гора в минулому була оточена болотами, що робило замок неприступним. Будівництво замку почали князі Христофор і Юрій Збаразькі. Проект було замовлено у видатного теоретика і практика італійської архітектури Вінченцо Скамоцці в 1612 р. У 1620-1631 рр.. йде будівництво замку. У первинний проект було внесено зміни. Автором здійсненого проекту вважається голландський архітектор Ван Пеєн.

У плані споруда являє собою квадрат (сторона - 88 м). Укріплення замку складалися з казематованих валів (12 м.) з ескарпами, бастіонів, одноярусною в'їзною вежею і рову (ширина 40 м.), що оточував весь замок. У кожному з бастіонів були тунелі, що з'єднували їх з казематами і замковим подвір'ям. У дворі був побудований палац в ренесансному стилі. У 1627-1630 рр.. були добудовані: костел Святого Антонія в стилі бароко, келії та надбрамна вежа.

Після смерті Юрія Збаразького, замок дістався Вишневецьким. Вони продовжили роботи з укріплення оборонних споруд та благоустрою палацу. Ренесансний палац з 60-метровим колодязем і потайним підземним ходом, обнесений 13-метровими валами з бастіонами і казематами, оточений широким ровом з проточною водою, представлявся практично неприступним і здатним витримати тривалу облогу. Підземний хід з'єднав замок з монастирем бернардинів, що зводять в цей же час в нижній частині міста .

У 1649 Збаразький замок стає ареною протиборства поляків та українців. Загони польських військ під натиском загонів Хмельницького відступають на захід і готуються до оборони в Збаразької фортеці, яка була ідеальним місцем для оборонних боїв. В цей час замок був одним з найбільш укріплених, мав на озброєнні 50 гармат. Облога замку армією на чолі з Богданом Хмельницьким тривала сім тижнів. Внаслідок вдалого проведення військових дій припинився зв'язок польського війська з навколишнім світом. Серед поляків, на чолі яких стояв Ярема Вишневецький, почалися хвороби, голод, паніка. Вони послали гінця до короля, а Хмельницький, не знімаючи облоги, вирушає з частиною війська під Зборів, щоб розгромити польські королівські гарнізони. І коли перемога вже була на боці козаків, союзник Хмельницького - кримський хан Іслам Гірей III зрадив його. Богдану довелося відступити від своїх планів. Облога Збаража була знята.

Замок тричі захоплювався і руйнувався: у 1675 р. турецькими, а в 1707 і 1734 роках російськими військами. У 1675 році замок захопили і спалили турки, після чого його відбудував Дмитро Вишневецький. Саме в той час фортеця перетворилася на палац-резиденцію, втративши стратегічне значення як форпост. Однак це не зупинило російських солдатів від розорення споруди в 1707 і 1734 роках. Після смерті Д. Вишневецького в 1682 році садиба переходить у власність Потоцьких. У руках Потоцьких Збараж залишиться до середини ХІХ ст.

У XX ст. робляться перші спроби реставрувати Збаразький замок. У 1908 році уряд зобов'язує власника Збаража Емілія Явеца розпочати реставраційні роботи, які так і не почалися.

У 1960-і роки було вирішено, що замок має бути збережений. Тоді трохи підняли оборонні стіни замку, але на цьому відновлювальні роботи закінчилися. Корисну справу було продовжено лише у 1985 році - місцеві господарські організації провели інтенсивні роботи - відреставрували каземати замку, перекрили дах, почали оновлення внутрішніх приміщень двоповерхового палацу.

Позитивним фактором для міста Збаража було створення в 1994 році на базі Збаразького замку-палацу Державного історико-архітектурного заповідника, діяльність якого зумовила новий професійний науково обґрунтований етап реконструкції та реставрації замкового палацу, інших історичних пам'яток міста. Відновлення казематів замку теж принесло відчутну користь - тут відкриті і функціонують музеї трипільської культури, етнографії, скульптури, зброї.

Пам'ятник є прикладом об'єднання палацу і бастіонних укріплень, його архітектура відбивала новітні тенденції європейського фортифікаційного мистецтва. 

Адреса: вул. Морозенка, 28.
Поделиться на facebook Отправить в twitter Отправить в twitter Поделиться на Linkedin
Дмитро Черненко
11.06.2010

Коментарі:

27-02-11 | Аля

спс =)

Додати свій коментар: