РЕКЛАМА
Популярне
Інформація

- Курси валют
- Веб-камери
- Погода в Україні
- Корисні посилання
- Українське ТБ онлайн
- Українське радіо онлайн
- Штормові попередження

Дніпропетровський державний історичний музей ім. Д. І. Яворницького

Україна » Пам`ятки »
ДніпропетровськаМузеїXIX
Карта Дніпропетровський державний історичний музей ім. Д. І. Яворницького
Дніпропетровський державний історичний музей ім. Д. І. Яворницького
Фотоальбом - Дніпропетровський державний історичний музей ім. Д. І. Яворницького


Історія створення Дніпропетровського історичного музею бере свій початок з 1849 р., коли був створений Громадський музеум Катеринославської губернії. Це був перший в краї музей і розміщувався він в одній з кімнат Потьомкінського палацу. Під час Кримської війни, музей переїхав в будівлю класичної чоловічої гімназії (нині корпус Медакадемії на Жовтневій площі), яка і стала його постійним будинком на довгі роки до початку XX століття.

У музеї поряд з археологічними знахідками, старожитностями місцевого краю, кам'яними статуями, експонувалися реліквії давнього Єгипту і античної Греції, російські та іноземні монети, зразки різних гірських порід, палеонтологічні останки. Його визначною пам'яткою вважалася мумія єгипетської жінки з дитиною, яка, за легендою, була привезена губернатором А. Я. Фабром з Єгипту (цей експонат і сьогодні зберігається в музеї). Проте в подальші роки (1860-1900-і рр..), не маючи фінансової підтримки від влади, музей вів жалюгідне існування, скоріше нагадуючи кабінет учбового закладу.

Пізніше за ініціативи Катеринославського наукового товариства почалося будівництво спеціального будинку. Будівля музею була зведена в класичному стилі в 1905 році. Поруч з цим будинком споруджувався ще один, як би другий корпус музею (за зразком Каїрського національного музею). Д. І. Яворницьким в 1905 і 1910 роках були випущені два каталоги музейних колекцій і декілька звітів про діяльність музею.

У 1917-1923 рр.., перейменований в перший Народний музей Катеринославщини, музей поповнювався багатьма приватними колекціями, предметами з оздоблення дворянських будинків, земських установ, а директор прикладав максимум зусиль, щоб зберегти музейні зібрання і будівлі від руйнування і розграбування. Значно збагатився музей у 1927-1932 рр.. (У ці роки він називався Дніпропетровський краєвий історико-археологічний музей), коли Д. Яворницький очолив Дніпростроївську археологічну експедицію.

Справжнє відродження музей пережив в1970-1980-ті роки: в 1975 - відкрита діорама "Битва за Дніпро", в травні 1977 - нова експозиція з історії краю з найдавніших часів до сучасності, а в грудні 1977 - експозиція музею історії релігії та атеїзму (у Преображенському соборі), в 1982 - заснований літературний відділ і в 1988 - в Будинку Інзова (пр. К. Маркса, 64) почалися роботи зі створення музею "Літературне Придніпров'я", в листопаді 1988 - відкритий для відвідувачів Меморіальний будинок-музей академіка Д. І. Яворницького.

В даний час Дніпропетровський державний історичний музей ім. Д. І. Яворніцкого представляє собою музейний комплекс, що складається з: експозиції історичного музею з історії краю з найдавніших часів до сучасності (8 експозиційних і 3 виставкових зали, адреса: пр. К. Маркса, 16 ); діорами "Битва за Дніпро" з кінолекційним та виставковим залами (пр. К. Маркса, 16); меморіального будинку-музею академіка Д. І. Яворницького (пл. Шевченка, 5); музею "Літературне Придніпров'я" (пр. К . Маркса, 64).

За матеріалами: http://www.museum.dp.ua

Поделиться на facebook Отправить в twitter Отправить в twitter Поделиться на Linkedin
Дмитро Черненко
17.05.2010

Коментарі:

Додати свій коментар: