РЕКЛАМА
Популярне
Інформація

- Курси валют
- Веб-камери
- Погода в Україні
- Корисні посилання
- Українське ТБ онлайн
- Українське радіо онлайн
- Штормові попередження

Історія

Україна »
ІсторіяІсторія України - велика тема. Її умовно можна розділити на дев'ять періодів: рання історія, князівський період, Україна в 1340-1648 роках, казацько-гетьманська держава, Україна в складі Росії й Австро-Угорщині, Українська держава в 1917-1920 роках, Україна в 1920-1939 роках, Україна під час другої світової війни, післявоєнний період 1945-1991 років.

Становлення Української держави було тривалим процесом. Деякі історики вважають, що найдавнішим народом на півдні України були кіммерійці-кочівники, які заселяли степове Причорномор'я. У 7 ст. до н.е. вони були витиснуті скіфами. Пізніше, після розпаду Скіфської держави, в Українському Причорномор'ї оселилися сармати - іраномовні кочові племена. Про їхнє перебування тут свідчить розповсюджений тепер сарматський топонім "дн" (вода): Дніпро, Дністер, Дунай, Дон.

У 3-4 ст. нинішню лісостепову й лісову зони заселяли східнослов'янські племена. А в 6 ст. територія від зони мішаних лісів до Чорного моря й від Дону до Карпат була зайнята слов'янськими племенами антів.

За твердженням М. Грушевського, порогом історичного часу для українського народу стало 4 ст. До цього часу можна казати про українські племена як про частини слов'янських племен.

У 8-9 ст. слов'янські племена полян, древлян, сиверян, тиверців, дулібів, білих хорватів об'єдналися в державу Київська Русь. Після татаро-монгольської навали на Київську Русь українська державність якийсь час ще зберігалася на заході країни. Уособленням її стало Галицько-Волинське князівство на чолі з Данилом Галицьким.

Однак у середині 14 ст. Українська держава повністю розпалася, її землі потрапили в залежність від Литви, а потім увійшли до складу Польщі. Наприкінці 15 ст. утворилася Запорізька Січ - козацька республіка, якою керували гетьмани, що вибиралися козацькою більшістю. Січ стала центром боротьби українського народу за звільнення з-під гніту польської шляхти. У 17 ст. ця боротьба переросла в національно-визвольну війну на чолі з Богданом Хмельницьким, що призвела до відродження Української держави. Прагнення зберегти державність змусило Богдана Хмельницького укласти союз із Московською державою, що став згубним для самостійності України.

Москва уклала угоду з Польщею, за якою Україна була розділена на дві частини: Лівобережжя з Києвом відійшло до Московської держави, Правобережжя - до Польщі. У 18 ст. західноукраїнські землі відійшли до Австро-Угорщини. Після російської Лютневої революції 1917 р. виникнули умови для возз'єднання українського народу й утворення Української держави. 7 листопада 1917 р. у Києві була проголошена Українська Народна Республіка (УНР), до якої ввійшли землі Центральної й Східної України. На противагу цьому акту 25 грудня 1917 р. у Харкові був проведений 1-й Всеукраїнський з'їзд Рад, що проголосив Україну Республікою Рад. 13 листопада 1918 р. у Львові патріотичні демократичні партії проголосили Західно-Українську Народну Республіку (ЗУНР). 22 січня 1919 р. відбулося об'єднання Західно-Української Народної Республіки й Української Народної Республіки в єдину державу під древніми українськими символами - знаком тризуба як державного герба й жовто-синім прапором. На жаль, зберегти свою державу українському уряду не вдалося. За допомогою російських військ у Східній Україні перемогли більшовики, і ця її частина в 1922 р. увійшла в новостворений Союз РСР. Західна Україна залишилася під Польщею.

У 1939 р. за таємною згодою між фашистською Німеччиною й кремлівськими керівниками Польща була розділена, і землі Західної України ввійшли до складу СРСР і возз'єдналися з Українською РСР. У 1940 р. Румунія повернула Північну Буковину й Південну Бессарабію, і вони стали частиною УРСР. За договором 1945 р. між Чехословаччиною й Радянським Союзом до складу УРСР увійшла Закарпатська область. З огляду на спільність економіки, територіальну близькість, історичне минуле, тісні господарські й культурні зв'язки, рішенням Верховної Ради СРСР у 1954 р. Кримська область була передана до складу УРСР. Цим закінчилося формування сучасної території України.

Нині до складу України входять 24 адміністративні області й Автономна Республіка Крим.

Формування території України (296 Kb)
Поделиться на facebook Отправить в twitter Отправить в twitter Поделиться на Linkedin
Дмитро Черненко
06.06.2009

Статті за темою

Походження слова „Україна” 14.06.2009
Українська оборонна лінія 09.11.2009

Тематичні новини

Софійський собор старіше, ніж вважається - знайшлося нове підтвердження 04.03.2010
Українські історики б'ють на сполох: наука під загрозою! 06.04.2010
Вчені відтворили житло X століття мешканця Києва 20.07.2010

Коментарі:

Додати свій коментар: