РЕКЛАМА
Популярне
Інформація

- Курси валют
- Веб-камери
- Погода в Україні
- Корисні посилання
- Українське ТБ онлайн
- Українське радіо онлайн
- Штормові попередження

Культура

Україна »
КультураКоріння української культури лежать у давній давнині. Про це свідчать численні пам'ятки, які залишили цивілізації, що існували на території України. Це - Трипільська цивілізація (IV - III тис. до н.е.), що залишила вишукано прикрашені гончарні вироби; це культура Скіфів, що відома своїми шедеврами із золота та срібла.

Театральне мистецтво України бере початок зі стародавніх народних ігор, танців, пісень і обрядів. Ще з XI сторіччя відомі театральні спектаклі блазнів. В епоху Київської Русі елементи театру були присутні в церковних обрядах. Про це свідчать фрески Софійського собору в Києві. Перші зразки драми декламували привселюдно учні київської Братньої (Києво-Могилянська Академія) і Лаврської шкіл. А перші театральні трупи виникли в Придніпров'ї в XVIII сторіччі, але спектаклі проходили російською або польською мовами.

Пізніше в Києві (1806), Одесі (1809), Полтаві (1810) з'являються перші театральні споруди. І все-таки це не були великі професійні театри. В 1882 р. Марко Кропивницький створив перший професійний театр, відомий і далеко за межами України. Карпенко-Карий, Саксаганський, Садовський і Марія Заньковецька продовжили справу Кропивницького.

Поруч із драматургією розвивається українська опера. Її основоположником був Семен Гулак-Артемовський. В 20-х роках видатний театральний режисер Л. Курбас разом із групою талановитих акторів заснував у Харкові театр "Березіль". Більшість постановок театру "Березіль" стали театральною класикою. Творчі пошуки Л. Курбаса, що був репресований у часи сталінізму, все частіше привертають увагу творців з усього світу. Нині в Києві проходить щорічний театральний фестиваль "Мистецьке "Березілля".

1994 рік ознаменувався видатною подією в житті не тільки українського, але й світового балетного мистецтва. У червні пройшов Перший міжнародний конкурс артистів і хореографів на ім'я Сержа Лифаря. Киянин Серж Лифар - всесвітньо відомий балетмейстер і танцівник, більше 30 років очолював балет паризького театру "Гранд Опера" і Французьку академію танцю в Парижі. Конкурс на його ім'я став традиційним.

Українці - дуже музичний і співучий народ. Записано сотні тисяч народних українських пісень. Давньоукраїнські музиканти зображені на фресках Софії Київської, але на території України музика лунала набагато раніше - ще 20 тисяч років тому. Саме такий солідний вік мають музичні інструменти з бивнів мамонта, що були знайдені київськими археологами на окраїнах древнього міста України - Чернігова. В Україні були поширені такі музичні інструменти, як кобза (бандура), торбан, цимбали, скрипка, басоля, цитра, тулумбас. Музика супроводжує передноворічні й різдвяні обряди ("Маланку", "Козу"), вечорниці, весілля та інші сімейні свята.

Особливу роль у збереженні історичної пам'яті в народі відігравали кобзарі, які в самих людних місцях співали народні думи про народних героїв, борців за волю рідної землі. Українські народні пісні надихали багатьох відомих світу композиторів, зокрема Л. Бетховена, Ф. Листа, які використовували їхні мотиви у своїх творах, а духовна музика українських композиторів Д. Бортнянського, М. Березовського, А. Веделя й дотепер звучить у церквах усього світу. Опери С. Гулака-Артемовського "Запорожець за Дунаєм", М. Лисенка "Тарас Бульба", " Наталка-Полтавка", "Утоплена" і "Різдвяна ніч" за допомогою музики малюють український характер - його тонку ліричну душу, палкий патріотизм і відомий український гумор. Українські пісні в обробці М. Леонтовича, О. Кошиця, М. Лисенка, К. Стеценка лунають і сьогодні, захоплюючи слухачів усього світу.

Українське хорове мистецтво славиться в усьому світі. Державна академічна капела "Думка" і Державний академічний український народний хор ім. Г. Вірьовки. Подібних колективів в Україні сотні. Відомий у світі й Державний заслужений академічний ансамбль народного танцю ім. П. Вірського. Далеко за межами України відомі також балетні спектаклі на музику українських композиторів: "Лісова пісня" М. Скорульського, "Тіні забутих предків" В. Кирейка. Багато прекрасних українських співаків і музикантів виступають на кращих сценах світу.

Українська література має тисячолітню історію. Видатною подією в XII ст. стала поява літопису "Повісті минулих часів", що фактично є історією Київської Русі. Поетичним шедевром давньої літератури є "Слово о полку Ігоревім". Цей твір увібрав у себе найкращі зразки народної творчості того часу й став надбанням і гордістю всього слов'янського світу. Середньовічна література відома творами Мелетія Смотрицького та Феофана Прокоповича. Найбільш відомими письменниками XVIII ст. (часи українського бароко) були Григорій Сковорода й Іван Котляревський, що заснував нову українську літературу своєю поемою "Енеїда". У цьому творі, перлині українського гумору, яскравий опис народного побуту. XIX ст. - це епоха становлення національної самосвідомості. Вихід у світ у 1840 році "Кобзаря" Тараса Шевченка - засновника української літератури, став видатною подією культурного життя України. У творчості Шевченка втілилися найкращі народні поетичні традиції, прагнення й надії поневоленого народу. У XIX ст. плідно працюють Леонід Глібов, Степан Руданський, Марко Вовчок, Іван Франко, Панас Мирний, Михайло Коцюбинський, Ольга Кобилянська. Реалістично-філософські твори Івана Франка й поезія Лесі Українки стали видатним етапом в українській літературі. Процес розвитку літератури в ХХ ст. був досить складним. Багато талантів загинуло в часи Громадянської війни, голодомору й більшовицьких репресій. Загинули М. Куліш, Е. Плужник, покінчив життя самогубством Микола Хвильовий. Загалом було репресовано більше ніж 500 українських письменників. Тому українська література 20-х років названа "розстріляним Відродженням". Проте, незважаючи на масове знищення діячів культури, українська література збагатилася добутками П. Тичини, М. Рильського, В. Сосюри, О. Гончара, М. Стельмаха й інших.

Світових висот сягла творчість кінодраматурга та кінорежисера Олександра Довженка. Велика творча спадщина залишила покоління так званих "шестидесятників", до яких належать Л. Костенко, В. Симоненко, Г. Тютюнник, Д. Павличко, І. Драч, В. Стус, І. Світличний. Сьогодні йде становлення нової літератури в незалежній Україні.
Поделиться на facebook Отправить в twitter Отправить в twitter Поделиться на Linkedin
Дмитро Черненко
04.06.2009

Статті за темою

Інтерв'ю з Темо Свірелі 17.11.2009
Образотворче мистецтво 14.06.2009
Модерн в Україні 18.06.2009
Архітектура України 16.06.2009

Тематичні новини

Експерти визнали український дубляж якіснішим за російський 17.05.2010
DymchukArtPromotion представляє проект RESTART 15.04.2010
Представництво ООН в Україні оголосило старт всеукраїнського конкурсу аматорських відео- та мультимедіа робіт 31.03.2010
У Києві пройде Міжнародний книжковий ярмарок 31.03.2010
Відбулася презентація Повного зібрання творів та листів М.В. Гоголя в 17 томах 25.03.2010
У Донецьку нігерієць переміг на конкурсі читців поезії Шевченка 18.03.2010
Україна відкриває представництво на Венеціанській бієнале 04.06.2009
Ніно Катамадзе переїжджає в Україну 26.05.2010

Дивитись усі новини

Коментарі:

Додати свій коментар: