РЕКЛАМА
Популярне
Інформація

- Курси валют
- Веб-камери
- Погода в Україні
- Корисні посилання
- Українське ТБ онлайн
- Українське радіо онлайн
- Штормові попередження

Башта Шухова, м. Помічна

Україна » Пам`ятки »
КіровоградськаГромадянські, господарські й суспільніXX
Карта Башта Шухова, м. Помічна
Башта Шухова, м. Помічна
Фотоальбом - Башта Шухова, м. Помічна


Водонапірна башта в м. Помічна (Кіровоградська область) - одна з 200 споруд, збудованих по всьому світу інженером В. Г. Шуховим. Це одна з перших у світі гіперболоїдних конструкцій. До наших днів дожили лише 11 шухівських веж. Конструкція вежі у вигляді гіперболоїда на ажурних металевих опорах була розроблена в 1886 році.

За проектами Шухова побудовано близько 200 оригінальних споруд: водонапірні башти, морські маяки, вежі на військових кораблях Росії і США. А з найвищої (148,3 м) шести-ярусної вежі, що побудована в Москві в 1921 році, вперше в СРСР почали транслювати радіопередачі, а з 1945 року - телепередачі. 

На початку 30-х років XX століття розширювався Помошнянський залізничний вузол, збільшувалася потреба у воді. Олексіївська водокачка і стара водонапірна башта вже не могли задовольнити ці потреби. 

У 1932 році розпочалося будівництво нової водонапірної башти за проектом В. Г. Шухова.

Будівництво вежі добрим словом згадують у навколишніх селах. У страшний голодомор 1932-1933 років на будівництві видавали хлібний пайок. Таким чином, багато селянських сімей зобов'язані новобудові своїм життям. 

Будівництво вежі Шухова було завершено у 1934 році. Вона має висоту приблизно 20 метрів, двох'ярусна. Нижня вежа має обсяг 300 кубічних метрів, верхня - 90 кубічних метрів. Був там і паровий котел для підігріву води взимку. Споруда вражає своєю величністю, ажурністю. В погожий день башта ніби лине над містом. Водонапірна вежа є не тільки пам'ятником архітектури. Певною мірою це й історична пам'ятка. Жителі розцінюють її як своєрідний символ незламності нашого народу. 

Під час відступу в березні 1944 року з міста, фашисти хотіли підірвати вежу. Заклали вибухівку симетрично з обох боків. Від вибуху башта піднялася у повітря (очевидці кажуть, що десь на метр і ніби на мить зависла), а потім повільно осіла на свої де-не-де пошкоджені опори. 

Пізніше було проведено ремонт, але використовувати башту за призначенням було вже неможливо. Так вона стоїть і понині, а для водопостачання була побудована нова вежа.

Над пам'ятником нависла загроза загибелі! По-перше, башта має корозійне пошкодження конструктивних елементів, йде їх розкрадання. Наприкінці 70-х рр.. вежу підпалили місцеві підлітки. Проблемою стало і те, що після будівництва нового житлового будинку по вулиці Енергетиків, башта, в разі руйнування, створить загрозу для будинку з його мешканцями. 

За матеріалами дослідницької групи Помошнянської СШ № 1 (Ганна Кальченко та Марина Авдієнко, керівник А. Т. Лисенко), переможців І етапу конкурсу Всеукраїнської історико-географічної експедиції учнівської молоді "Сто чудес України".
Поделиться на facebook Отправить в twitter Отправить в twitter Поделиться на Linkedin
Дмитро Черненко
16.12.2009

Коментарі:

22-11-15 | Анастасія Карпова

Дуже цікаво спасибі що ви сприяли появі цієї інформації©©©©©©®©©©:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)

Додати свій коментар: