РЕКЛАМА
Популярне
Інформація

- Курси валют
- Веб-камери
- Погода в Україні
- Корисні посилання
- Українське ТБ онлайн
- Українське радіо онлайн
- Штормові попередження

Українська оборонна лінія

Україна » Історія »
Українська оборонна лініяДо середини XVIII століття перед Російською імперією (у складі якої були правобережні землі України) виникла необхідність у захисті південних кордонів від вторгнень кримських татар і турків. У 1731 році було прийнято рішення побудувати укріплену оборонну систему, яка складалася з 17 фортець і 49 редутів, з'єднаних валом з глибоким ровом. Починалася Українська оборонна лінія на місці впадіння річки Оріль у Дніпро. Далі лінія йшла по Орелі, річці Берестовій, по лівому березі Береки до Сіверського Донця. Водні та болотисті території служили природними перешкодами і економили час і кошти на зведення лінії. Будівництво Української лінії закінчилося в 1742 році. Її довжина становила близько 300 км. 

Фортеці Української лінії розташовувалися на відстані 15-30 км. одна від одної і мали між собою налагоджені комунікації. У плані вони представляли собою квадрат зі стороною 110-140 метрів. Фортецю оточували земляним валом (висота до 10 метрів) і широким ровом. Там, де поблизу були водойми, вал заповнювали водою. У кутах фортеці розташовувалися прямокутні бастіони з гарматами. Південна сторона, звичайно, посилювалася трикутними равелінами. Всередині фортеці розташовувалися казарми, арсенал, продовольчі склади і колодязь. Іноді за територію виносили сигнальні маяки і будки з охороною. 

Між фортецями знаходилися багатокутні укріплення - редути. Найбільшими серед них були Тамбовський редут, св. Петра, Єфремівський, св. Михайла, Літинський, св. Олексія, Орловський, Слобідський, св. Парасковії, Козловський, Борисоглібський, Донський, Белевський і св. Федора. Фортеці і оборонні споруди, загалом, мали близько 180 гармат і 30 мортир і гаубиць. 

Уздовж оборонної лінії з'являлися слободи, в яких розміщувалися гарнізони. З часом ці слободи перетворилися у великі населені пункти.
Крім оборонної, на Українську лінію покладалася ще й функція контролю за переміщенням українських козаків. Саме вони брали активну участь у спорудженні лінії, на якій від голоду і хвороб загинуло чимало людей. Народ це запам'ятав у своєму фольклорі: 

"Їхав козак на лінію
Да й вельми надувся.
Їде козак із лінії,
- Як Лизо зігнувся ".

Або:

"Посіяли, покричати та нікому жати,
Пішли наші козаченьки лінію копати ... "

Незважаючи на свою потужність, Українська лінія не виправдала очікувань. До того ж вимагала чимало ресурсів в обслуговуванні та експлуатації. Тому в 1770 році вона втратила своє значення і оборонну лінію перенесли на 180 км до так званої Дніпровської лінії.

Мапа - Українська оборонна лінія

Поделиться на facebook Отправить в twitter Отправить в twitter Поделиться на Linkedin
Дмитро Черненко
09.11.2009

Коментарі:

Додати свій коментар: