РЕКЛАМА
Популярне
Інформація

- Курси валют
- Веб-камери
- Погода в Україні
- Корисні посилання
- Українське ТБ онлайн
- Українське радіо онлайн
- Штормові попередження

Годинники та криза

Україна » Економіка »
Годинники та кризаСеред лідерів індустрії, що виступали в рамках SIHH 2009, найбільше жорстко й відверто висловився президент і CEO Cartier Бернард Форнас,
- "Ми не бачимо ані світла наприкінці тунелю, ані особливих приводів для оптимізму".
"Залізний канцлер", що славиться своєю безжалісністю до конкурентів і відвертістю індустрії, безумовно, має вагомі причини для таких прогнозів. Мало хто візьметься сьогодні передбачити початок зворотного підйому. Ясно лише, що глобальна криза непередбачена й залежить від занадто багатьох факторів. До речі, ЗМІ займають у цьому ряду далеко не останнє місце. Один з респондентів прямо заявив, що виробникам розкоші треба б натиснути на ЗМІ, яким і про кризу поговорити хочеться й грошей на рекламі заробити. 

Звичайно, говорити про майбутнє, у той час як сьогодення відкривається з усе більш темних сторін, дуже складно. Продажі годинників падають, політики, як завжди, розводять руками, а покупці згадали, що ощадливість це все-таки чеснота. І поки ринкові аналітики та інші піфії змагалися чиє пророкування страшніше, український годинниковий ринок пішов у затяжний стрибок. 

Ринок годинників в УкраїніПершим звалився "системотворчий" середній сегмент, довівши в черговий раз неспроможність міркувань про середній клас в Україні. Список болючих точок вітчизняного бізнесу поповнився стійкими до всіх угод орендними ставками й кризою довіри між оптовиками і роздробом, у якого елементарно не стало грошей на закупівлю товару, у той час як оптовики не палко бажають віддавати товар фактично під реалізацію. Разом із цим, як відзначає президент асоціації годинникарів України Юрій Титаренко, кризова ситуація може вивести ринок на якісно новий рівень відносин між учасниками. Зараз як ніколи будуть важливі довіра й розуміння між дистриб'юторами та роздробом. Ті ж, хто не зможе побудувати таких відносин, скоріш за все, цю кризу не переживуть. 

Складна ситуація склалася також у продавців з орендодавцями. Якщо в регіонах власники площ пішли на поступки, знизивши вартість оренди на 40-60%, то в Києві особливих рухів у цінах не спостерігається. При цьому, за словами наших респондентів, київський роздріб постраждав першим. За словами Ольги Олексенко(Van Cleef & Arpels, Piaget) орендодавці прекрасно розуміють, що продавець боїться втратити місце, у просування якого вкладено багато грошей і сил. Особливо це стосується власників моно-бутиків, що прекрасно розуміють, що такий крок просто знищить їхні відносини з виробником. 

Єдине, що може якось скрасити гіркоту останніх трьох місяців - виробники знову полюбили продавців, змінивши диктат цін і знижок на нормальні відносини взаємозалежних партнерів. За словами Дмитра Терещенка(La Banque), найбільше розуміння проявляють старі марки, що побачили на своєму столітті кризи більш за нинішню. Незважаючи на песимістичні прогнози про випадання України з годинної карти України, виробники як і раніше вважають наш ринок дуже важливим. Наприклад, голова представництва TAG Heuer у СНД Франсуа-Ксав`є От`є вважає, що годинники високої якості й прийнятної ціни завжди знайдуть в Україні покупця. За його словами, українці дуже добре розбираються в годинниках, уміють відрізнити справжню якість від рекламних месседжів, а головне, для них дуже важливі питання статусу й оцінки оточуючих. Що стосується його марки - продажами за ті півроку, що марка представлена в Україні, він дуже задоволений. 

Не можна сказати, що проблеми є тільки в продавців годинників - у виробників їх предосить. Хвалена стратегія глобальних продажів зіштовхнулася з викликами глобальної ж кризи, де продажі на різних континентах падають практично одночасно. До того ж, виробників явно підвела їхня концепція "доступної розкоші", націлена на самих активних споживачів - молодих фахівців. Як виявилося саме ця категорія покупців виявилася найбільш уразливою перед обличчям кризи. Особливо яскраво абсурд даної концепції виявився у світі великих чисел, які свідчать, що 40% японців обзавелися речами під маркою Louis Vuitton, а близько 200 мільйонів китайців вже можуть дозволити собі купити сумку Hermes. Але при цьому в тієї ж Японії, на яку доводиться чверть світових продажів предметів розкоші, їх обсяг скоротився майже на 40%. Китай, яки й всі вважали "золотим парашутом" для продажів товарів розкоші взагалі й годинників зокрема, тільки в січні скоротив обсяги імпорту годинників на 42%. І що ж виробники? Реакціями останніх стали спеціальні недорогі колекції для азіатських ринків і використання дешевих видів картону для пакування - ноу-хау Bulgari.

І реакція на кризу в годинникарів теж різна. Поки одні (Zenith, Cartier, Dewitt) скорочують персонал, інша партія в особі Ніколаса Хайєка й очолюваного їм Swatch Group вважає таку політику шкідливою як з ділової так і з моральної точок зору. За його словами - люди головний капітал компанії і є маса інших точок прикладання зусиль по скороченню витрат, наприклад, в області логістики й реклами. 

Гидинникі в Україні й кризаОдночасно із цим, на рівні галузі годинникарі й уряд домовилися про фінансування освітніх програм для відправлених у неоплачувані відпустки працівників. Мета такої політики не тільки підвищити освітній рівень фахівців, але й підготувати індустрію до нового ривка після закінчення кризи. При цьому спостерігається цікава тенденція - ті компанії, що скорочують персонал або відправляють людей у відпустки, паралельно ведуть набір нових співробітників. Під скорочення в основному попадають фахівці з маркетингу і реклами, а набирають вузькопрофільних фахівців – адже крім проблем, криза принесла відмінну можливість підсилити свій штат висококваліфікованим персоналом. 

Тему освіти годинникарі вважають однією з найважливіших, кадровий голод останніх років, вихід на пенсію майстрів старої школи, зажадав від компаній колосальних зусиль з навчання персоналу і залученню талановитої й перспективної для годинникової справи молоді із усього світу. А робота на глобальних ринках зажадала від марок такого ж глобального підходу не тільки до технічного, але й торговому персоналу. 

Резюмуючи цей короткий огляд поточних проблем і надій годинникового бізнесу, не станемо забувати, що ця криза не перша і точно не остання. Більше того, економісти говорять, що наша цивілізація перебуває на переході через пост-індустріальний бар'єр, і перехід цей буде супроводжуватися колосальними економічними й соціальними потрясіннями. І чим більше буде рости сучасна капіталістична економіка, а вона не може не рости за визначенням, тим коротше будуть інтервали між кризами. А виходить, нам усім доведеться вчитися працювати в умовах, які будуть ключем не стільки до голосного успіху, скільки до елементарного виживання бізнесу. Інакше про всіх нас можна буде сказати словами французького міністра Талейрана: "Вони нічого не зрозуміли й нічому не навчилися".
Поделиться на facebook Отправить в twitter Отправить в twitter Поделиться на Linkedin
Юлія Сергіїва. Фото - www.bulgari.com
09.08.2009

Коментарі:

Додати свій коментар: