РЕКЛАМА
Популярне
Інформація

- Курси валют
- Веб-камери
- Погода в Україні
- Корисні посилання
- Українське ТБ онлайн
- Українське радіо онлайн
- Штормові попередження

Державні символи Президента України

Україна » Символіка »
Державні символи Президента УкраїниТрадиційно символами вищої влади служили унікальні історичні реліквії, що передавалися в спадщину – корони, вінці, скіпетри, держави, ритуальна зброя, особливий одяг. У часи Козаччини такі символи – клейноди – були втіленням верховної влади гетьмана. Булава та бунчук привселюдно вручалися гетьману після обрання його на козацькій раді.

В Україні з 1994 року був тільки штандарт глави держави – з дуже гарним ратищем і досить скромним полотнищем. Нові офіційні символи Президента України розроблені в 1999 році Геральдичною палатою «Олексій Руденко & компаньйони».

Президентські клейноди розробили й виготовили всього лише за 16 днів. Офіційні символи Президента України затверджені указом Президента від 29 листопада 1999 року і використовуються під час інаугурації. Президенту їх вручає глава Конституційного Суду України. Після інаугураційної промови Президент займає спеціальне місце в сесійній залі парламенту, біля якого розміщений Штандарт Президента України.

Штандарт Президента – це квадратне синє полотнище, у центрі якого зображені золотий тризуб – Знак Князівської Держави Володимира Великого, обрамлений по периметру золотим рослинним орнаментом. Двостороннє шовкове полотнище розшите із застосуванням комп'ютерних технологій. На одній стороні штандарта нанесене більш мільйона стібків ниткою червового та жовтого золота. Вишитий тризубець, завдяки використанню спеціальної підбивки, має об'єм. До речі, по такій самій технології зроблені й прапори королеви Великобританії, президентів США та Франції. Знак (колар) Президента України важить майже 400 грамів.

Нагрудний знак Президента не обов'язковий, але він є у глав більшості європейських держав: наприклад, президентський колар (чоловіча прикраса на зразок жіночого кольє) – один із символів державної влади в Польщі, Чехії, Болгарії. У деяких країнах для кожного нового глави держави виготовляють свій колар, а попередній передають в експозиції національних музеїв. Ажурний ланцюг з історичною реліквією – ладанкою, яка, за переказом, належала українському гетьману Івану Мазепі, – був серед атрибутів президента України в еміграції. Колар виготовлений з білого і жовтого золота. Сім його медальйонів розписані київськими художниками. На них у мініатюрі зображені золотий князівський тризуб, тризуб Володимира-Хрестителя, золотий галицький Лев (герб Галицько-Волинського князівства), знак «Погоні» (герб Великого князівства Литовського, до складу якого входили українські землі), знак «Козак з мушкетом», герб «Абданок» (родовий герб Богдана Хмельницького) і герб Української Народної Республіки як першої спроби створення незалежної України в XX сторіччі. Писані медальйони чергуються з ювелірними: над лавровими вінками з білого золота вкладені калинові листи з жовтого золота, по якому «розсипані» 96 полутораміліметрових гранатів. Львівські майстри зібрали колар за десять днів.

І печатка, і колар зберігаються в шкіряних футлярах з оксамитовим ложементом і відтиснутим зображенням малого герба України. Гербова печатка Президента України має круглу форму. У її центрі – зображення малого Державного Герба України, по колу йде напис «Президент України». Під гербом – стилізоване зображення знака Ордена князя Ярослава Мудрого. Рукоятка нової печатки прикрашена лазуровою кулею. Тубус печатки, тобто центральна частина, позолочений; за своєю колірною гамою він відповідає національному прапору України – блакитний верх і жовтий низ. Печатка виготовлена зі срібла і важить майже півкілограма. Зробив її – усього лише за тиждень – київський ювелір Михайло Чебурахін.

Президентська булава срібна, але повністю позолочена, її вага – 750 грамів. Складається вона із двох порожніх частин: рукоятки і так званого яблука. У них «секрет» – тригранний стилет з булатної сталі з вигравіруваним позолотою латинським девізом «Omnia revertutur» («Усе вертається»). Яблуко булави прикрашене золотими орнаментальними медальйонами і увінчане золотим стилізованим вінцем, прикрашеним каменями і емаллю. За традицією, на булаві 64 камені (смарагди і гранати) у золотій оправі. Стилет з булави витягується за допомогою кнопки, прикрашеної якутським смарагдом. Зберігається булава в різьбленій скриньці із цінної деревини.
Поделиться на facebook Отправить в twitter Отправить в twitter Поделиться на Linkedin
Дмитро Черненко
03.08.2009

Коментарі:

Додати свій коментар: