Малий Державний Герб України

З давніх часів тризуб шанується як магічний знак, свого роду оберіг. Це зображення археологи зустрічали в багатьох пам'ятках культури, датованих першими сторіччями нашої ери. Відомий серед народів Сходу та Середземномор'я з давніх часів, на українських землях – із другого сторіччя.
Існує до 30 теорій походження та значення тризубця (сокіл, якір, символ триєдності світла та т.п.). Тризуб, родовий знак Рюриковичей часів Київської Русі. Перша згадка в літописаннях про ці знаки відноситься до X сторіччя. Посли київського князя Ігоря (912-945 рр.) під час укладання договору з візантійцями мали свої печатки із тризубцями. З часів Київської Русі тризуб стає великокнязівським знаком – його зображення археологи знаходять на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах. Київський князь Володимир Святославович (980-1015 рр.) чеканив тризубець на монетах, де на одній стороні зображувався портрет князя, а з іншого - тризубець і напис: “Володимир на столі, а це його срібло”.
Тризубець символізував розподіл Всесвіту на небесне, земне та потойбічне, єдність Божественного, Батьківського й Материнського – священних початків, трьох природних стихій – повітря, води і землі. У грудні 1917 року Українська Центральна Рада прийняла тризубець як герб УНР. 1 березня проголошений закон про герб, а 22 березня 1919 року був викладений опис герба з тризубом як головним його елементом. З 22 січня 1919 року згідно з законом про Об'єднання ЗУНР і УНР тризуб увійшов у крайовий герб Західної області УНР. Залишався він і головним елементом герба гетьманської держави П. Скоропадського, а також Директорії.
Уперше конституційно тризуб був оформлений як державний герб у травні 1920 року Всеукраїнською Національною Радою, а в другий раз – 1 жовтня 1920 року спеціальною Урядовою Комісією по виготовленню Конституції Української держави. В 1939 тризубець став державним гербом Карпатської Русі, яка проголосила незалежність після розпаду Чехословацької республіки. У радянській Україні тризубець піддавався офіційній дискредитації, залишаючись незважаючи на це символом національно-визвольного руху.
Дмитро Черненко
30.07.2009
Коментарі:
29-01-15 | каринасимвол украини