РЕКЛАМА
Популярне
Інформація

- Курси валют
- Веб-камери
- Погода в Україні
- Корисні посилання
- Українське ТБ онлайн
- Українське радіо онлайн
- Штормові попередження

Хотинська фортеця, с. Хотин

Україна » Пам`ятки »
ЧернівецькаВійськові й оборонніXI-XV
Карта Хотинська фортеця, с. Хотин
Хотинська фортеця, с. Хотин
Фотоальбом - Хотинська фортеця, с. Хотин


Адреса: вул. Кріпосна. 
Розташована на крутих схилах високого правого берега Дністра, на перетині важливих торгових шляхів Хотинськая фортеця відвіку була одним з головних укріплених пунктів Придністров'я. 

У 50-60-х роках XIII ст. первинні дерев'яні укріплення замінюють кам'яними. Перша кам'яна фортеця займала мис стрілки, північну частину теперішнього комплексу. 

У другій половині XIV ст. ведуться роботи по зміцненню замку. З розповсюдженням вогнепальної зброї його пристосовують до нових вимог. 

Найбільш істотній перебудові фортеця піддалася в другій половині XV ст. Практично її будують наново, зберігши лише невелику ділянку старої стіни. Припускають, що в будівництві брали участь українські та молдавські майстри. Рівень двору був піднятий на 8-10 м, зведені могутні стіни і башти. На території староруського дитинця розмістився внутрішній двір нового замку, на місці рову, що відокремлював фортецю від передграддя, побудували два великих, сполучених комірами палацу з глибокими підвалами, що служили для зберігання запасів зброї і провіанту (східний не зберігся). Колишнє передграддя перетворилося на зовнішній двір замку, фасад якого захищали три башти з Надвратною в центрі. Наймогутніша квадратна башта височіла над північною стіною, кругла західна - сполучалася з палацом і називалася Комендантською, ще одна квадратна башта була вбудована в східну стіну проти палацу. В основному ці роботи завершилися в 1480-х роках. 

У 1538 р. фортецю захопили і зруйнували польські війська. Була підірвана велика ділянка стіни між Північною і Східною баштами, палац біля східної стіни, повністю знищені Надвратна і Південно-східна башти, від Південно-західної залишилися лише руїни. У 1540-1544 рр. замок був розширений. Відновлені зруйновані стіни, південно-західна башта відбудована на старій основі, нова стіна відсунута на 25 м на південь, в ній побудована нова Надвратна башта. 

На початку XVI ст. фортеця стала одним з військових форпостів Туреччини. На початку XVIII ст. турки, слідуючи вимогам військової техніки, що розвивалася, за допомогою французьких інженерів будують так звану Нову фортецю, оточуючи старий кам'яний замок новими бастіонними зміцненнями. В цей же час вони розбирають закриті бойові обходи на стінах, влаштовують зубці-мерлони. 

За Бухарестським мирним договором 1812 р. Хотин переходить до Росії і до середини XIX ст. втрачає стратегічне значення. У 1856 р. фортеця скасовується. 

Нині комплекс складається з могутнього кам'яного замку і оперізувальною його по високих сусідніх горбах системи земляних зміцнень - Нової фортеці. Замок займає витягнутий кам'яний мис між Дністром і безіменним струмком. У плані замок являє собою витягнутий уздовж берега річки овал. Він оточений високими восьмиметрової товщини стінами, посиленими п'ятьма могутніми баштами. Найбільша - Північна - прямокутна в плані з трьома ярусами бійниць. У її верхній частині був влаштований захищений зубцями бойовий майданчик. Розрахована на самостійну оборону, вона повинна була служити останньою твердинею фортеці. Південно-західна і та, що примикає до палацу, Комендантська башти, - круглі в плані, Надвратна і Східна - квадратні. Враховуючи висоту берега і плато, зовнішні стіни і башти представляють суцільний моноліт, верхні поверхи прорізаються бійницями. Відсутність бійниць в стінах, влаштовані на них закриті бойові галереї свідчать про продовження традицій галицько-волинської оборонної архітектури. Зовнішня поверхня стін прикрашена викладеним з червоної цеглини орнаментом, геометричні мотиви якого близькі народному мистецтву Поділля. Зовнішня сторона валу укріплена кам'яною стіною, перед якою влаштований вимощений каменем ріст. На території Нової фортеці розміщувалися казарми турецької армії, майстерні, мечеть з мінаретом, лазні, стайні, склади. Збереглася кам'яна прямокутна в плані, одноповерхова будівля колишніх майстерень і побудована в 1835 р. для російського гарнізону церква Олександра Невського - зразок архітектури російського класицизму. 

Хотинська фортеця належить до найбільш видатних пам'яток оборонної архітектури України XIII-XVI ст. Впродовж століть грала значну роль у боротьбі українського народу проти іноземних загарбників.
Поделиться на facebook Отправить в twitter Отправить в twitter Поделиться на Linkedin
Дмитро Черненко
28.05.2009

Коментарі:

Додати свій коментар: