РЕКЛАМА
Популярне
Інформація

- Курси валют
- Веб-камери
- Погода в Україні
- Корисні посилання
- Українське ТБ онлайн
- Українське радіо онлайн
- Штормові попередження

Іван Купала

Україна » Свята »
Іван КупалаСвято Івана Купала – одне з найдавніших свят на Україні. Воно було властиве багатьом слов'янським народам, які відзначали його в ніч з 6 на 7 липня (24 червня за старим стилем). Археологічні дослідження свідчать про те, що Купала відзначали близько трьох тисяч років тому.

Наші предки шанували божество Купало, яке було заступником родючості. Догоджали Купало піснями й хороводами, щоб воно дало щедрий урожай. У цей же день також відзначали весілля бога світла Ора й богині води Дані. Тому, звичаї стрибати через багаття, які символізували шматочки Сонця на землі, і купатися у водоймах – символами богині, які наділяли цілющими властивостями, стали невід'ємною частиною свята.

Письмові джерела згадують про святі в XII столітті, а після хрещення Русі народ божество Купало став називати Іваном на честь Іоанна Хрестителя, чиє народження відзначалося в цей день, і який ввів обряд хрещення водою. Усю купальську ніч і наступний день нишком обливали холодною водою із відра Іванів. За «послугу» було потрібно виставити магарич. Викупатися потрібно було обов'язково й іншим — змити гріхи так набратися здоров'я, а дітей умивали «Івановою росою». Для незаміжніх же дівчат був свій обряд очищення — їм потрібно було поплавати голяка. Люди вірили, що тоді наречена знайде неземну привабливість. Народні гуляння не мають нічого спільного з християнським святом.

У дореволюційні часи Іван Купала залишався самим шанованим святом у році. Усе населення брало активну участь у купальських обрядах і звичаях, строго виконувало ряд правил і заборон. По повір'ях селян, у купальську, саму коротку ніч, не можна спати, тому що оживає й стає особливо активною всяка погань — відьми, перевертні, русалки, змії, чаклуни, домовики, водяні, лісовики. Тому, всенародні купання в деяких областях вважалися небезпечними, тому що водяник міг утопити будь-якого необережного, а русалки залоскотати до смерті.

 Характерні риси Іван Купала дійшли й до наших днів: багаття, купання, гадання, пошуки квітучої папороті. Стрибки через багаття несуть очищення, вода - здоров'я. Трави й квіти, зібрані в день Купала, уважаються більш цілющими, ну а тому, хто знайде цвіт папороті, відкриються всі скарби земні!
Поделиться на facebook Отправить в twitter Отправить в twitter Поделиться на Linkedin
Дмитро Черненко
02.07.2009

Коментарі:

Додати свій коментар: